Mermer Nerelerde Kullanılır?

Eski çağlarda dayanıklığı sebebiyle sanatsal alanlarda kullanılan mermer, günümüzde inşaat sektörü başta olmak üzere, dekorasyon, süs eşyaları yapımı, heykelcilik ve mezar taşı imalatında kullanılır.

Büyük bloklardan ebatlanan plakalar ve diğer ebatlı ürünler, binaların iç ve dış cephe döşemesinde, merdivenlerde, mutfak, şömine ve banyolarda ayrıca taşıyıcı kolon olarak da kullanılabilmektedir. Bunu yanısıra süs eşyaları, masa, sehpa, biblo, avize, kültablası vs. ürünlerin yapımında önemli miktarlarda özellikle damarlı mermer, renkli mermer, oniks mermeri ve yeşil somaki tüketilmektedir. Sanatsal alanlarda ise en değerli mermerlerden biri olan arı beyaz renki mermer kullanılmaktadır.

Mermerler granite göre yumuşak yapısı ile trafik yoğunluğunun daha az olduğu yerlerde tercih edilmektedir. Bunun yanısıra granit döşeme özellikle metro, havaalanları, otobüs terminallerinde, gökdelen ve ticaret merkezlerinin yapımında kullanılmaktadır.

Dünyada mermer ürünlerinin en yoğun kullanıldığı ülke ABD ve Almanya’dır, son yıllarda uzak doğu ve orta doğu ülkelerinde de mermer tüketiminin artmakta olduğu gözlenmiştir.

aden sektörü içerisinde yer alan mermercilik alanı için pek çok işletme zaman içerisinde kendi taleplerini karşılayacak özel mermer yazılımı programlarına ihtiyaç duymaya başlamıştır. Bu ihtiyaçlara tam anlamı ile cevaplar verebilmek ve sorunları maksimum düzeyde indirgemek, çözümlemek için Silibra Teknoloji ve İnovasyon Martı ERP adlı mermer programları geliştirmiştir.

Sektörel bazda özel olarak hazırlanan, uzun araştırmalara dayalı Ar – Ge çalışmaları ile ortaya çıkan tüm ihtiyaçlara, taleplere ve önerilere göre yazılan Martı ERP mermer yazılımı programı pek çok veriyi depolamanıza ve analiz etmenize olanak tanır. Detaylı bir şekilde sunulan müşteri datalarından stok takiplerine, mermer üretim süreçlerinden makinaların bakım aşamalarına dek pek çok veriyi işleyebileceğiniz özel bir sistemdir. Madencilik alanında çalışmalar yapan işletmelerin çok iyi bildiği üzere mermer sektörü pek çok inceliği barındıran bir alandır.